Wystawa fotograficzna "Gwiazdy Sportu w Niepodległej"

Zapraszamy w dniach 29 październik do 5 grudnia 2021 r o godz. 12:00 na otwarcie wystawy fotograficznej „Gwiazdy Sportu w Niepodległej” ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Wystawę można zwiedzać w kompleksie Milenium " W 2018 roku świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji Muzeum Sportu i Turystyki przygotowało dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego wystawę oraz album Gwiazdy Sportu w Niepodległej.
 
Te wspaniałe zbiory pozwalają spojrzeć na historię międzywojennego sportu polskiego przez pryzmat najwybitniejszych postaci tamtego okresu, takich jak m.in. mistrzowie olimpijscy Halina Konopacka, Stanisława Walasiewicz i Janusz Kusociński oraz wielu innych, reprezentujących rozmaite dyscypliny.
 
Czas dwudziestolecia międzywojennego, lata 1918 - 1939, to okres nieporównywalny z żadnym innym w dziejach Polski. Radość z odzyskanej po ponad stuleciu niepodległości zaowocowało niezwykłą intensywnością pasją w działaniu na wszystkich niemal polach społecznej aktywności. Bohaterowie stadionów uosabiali wielkie nadzieje i marzenia o znaczeniu Polski w świecie, szybko zdobywali więc statut gwiazd.
Były to gwiazdy świecące najjaśniejszym blaskiem, stanowiące tematy codziennych rozmów we wszystkich warstwach społeczeństwa. Ich nazwiska wizerunki pojawiały się na pierwszych stronach gazet, a niekiedy także... w rubrykach towarzyskich. stanowiące wzór nie tylko sportowy, gdyż bardzo wielu z nich zapisało również piękne karty w walce o wolność Polski. Niepodległa Polska wychowała wielu sportowców, których nazwiska znane są kilku pokoleniom kibiców i do dzisiaj, mimo wojennej zawieruchy upływu lat, budzą wiele ciepłych wspomnień. Sylwetki kilkunastu z nich prawdziwych Gwiazd Sportu w Niepodległej - prezentuje niniejsza wystawa.
 
Są to m.in.:
Janusz Kusociński
Halina Konopacka
Franciszek Żwirko
Stanisław Wigura
Wstęp wolny.

Mapa

miejsca, wydarzenia, obiekty

ZAMKNIJ x
RODO
Zmiany w przepisach dotyczących ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy poinformowac o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało.
Dowiedz się więcej